Azon szerencsés rajongóink, akik 1982-ben már bírták az olvasás képességét, találkozhattak ezzel a remekművel. Akkoriban szinte minden háztartásban megtalálható volt a Füles újság egy-egy példánya, az elhivatottak pedig az évkönyvet is megvásárolták minden évben. Hogy miért fontos nekünk az 1982-es évkönyv?
Pár évvel a megjelenés előtt a külföldi mozik bemutattak egy filmet (1978), melynek címe: Pari e dispari. Nálunk 1982. október 1-én került sor az első vetítésre, "...és megint dühbe jövünk címmel". A bemutató előtt nem volt még hagyománya hogy a youtubon, és egyéb videós csatornákon ún. trailerekkel reklámozzák a filmeket, ezért speciális magyar módszerhez nyúltak a MOKÉP és a Budapest Filmforgalmazó és Moziüzemi Vállalat vezetői. Illegális képregényeket rajzoltattak a filmekből, amivel előzetesen bemutattak egy-egy jelenetet, vagy akár egy egész sorozatot a filmből.
"A cél értelemszerűen a figyelemfelkeltés volt, hiszen egy nagy példányszámú, széles vásárlói réteghez eljutó kiadványban - mely akkoriban a hazai közönség számára a képregények szinte egyetlen lelőhelye volt - ebben a formában mélyebb nyomot hagyhatott, mint egy szimpla egészoldalas hirdetés." Fazekas Tibor (link)
A képregények önállóan, vagy folytatásban jelentek meg. Így készülhetett az "...és megint dühbe jövünk" "trailere" is: Bunyó a bisztróban, avagy hány ökölcsapást lehet elhelyezni öt perc alatt címmel. A négyoldalas képregény a Füles 1982-es számában jelent meg, mindössze négy oldal, de igazi kuriózum.
A képregény rajzolója Fazekas Attila, aki 1972-es Pajtásban megjelenő első műve óta, több száz remekművet alkotott. A Csillagok háborúja című alkotás több mint 700.000 példányban jelent meg, ami azóta is rekordnak számít. A 70-es években ismerkedett meg Cs.Horváth Tiborral, akivel több munkát együtt végeztek. Általában Fazekas Attila rajzolt, míg Cs.Horváth Tibor írta a párbeszédeket. Híresebb munkái még a Tarzan könyvek illusztrálása, de Ő alkotta meg számunkra a Botond sorozatot is. A szerző még mindig aktív, weboldalát itt találjátok.
A blogon először jelenik meg hasonló munka, köszönjük a remek találatot Takács Péternek, aki elküldte nekünk az ide vonatkozó oldalak szkennelt változtatát. Fogadjátok most szeretettel, jó olvasást hozzá!
Hozzászólások